ابولا چیست | چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟ | تغذیه سالم

ابولا چیه، چه نشونه هایی داره و چیجوری درمان می شه؟

ابولا چیه، چه نشونه هایی داره و چیجوری درمان می شه؟

مریضی ابولا

ویروس ابولا عامل مریضی تب خونریزی دهنده ابولا (Ebola Hemorrhagic fever ) واسه اولین بار در سال ۱۹۷۶ شناخته شد. اپیدمیای این مریضی معمولا با یه مورد تک که از مخزن نامعلوم ای از طبیعت انتقال یافته، شروع شده و بیشتر از راه تماس نزدیک با فرد مریض و مایعات بدن ایشون گسترش پیدا میکنه.

اندازه کشندگی ابولا بالاست و انتقال این مریضی به مراقبین و پرسنل بهداشتی به طور شایع اتفاق میفته. در تحقیقات انجام شده مدرکی مربوط به نقش ذرات آویزون در هوا در گرفتاری آدما موجود نیس و تماس با خون و ترشحات بدن مریض و یا لاشه میمونهای مریض، عامل اصلی انتقال مریضی حساب می شه.

مشخصه مریضی ابولا یه درگیری چند سیستمیه که با ظهور یهویی سر درد شدید، درد عضلانی، تب، تهوع و استفراغ شروع شده و به سمت ضعف، اسهال شدید، بثورات پوستی، تظاهرات خونریزی دهنده در پوست و مخاطات و شوک پیشرفت می کنه.

هیچ درمان اختصاصی ضد ویروسی واسه ابولا موجود نیس و درمانای حمایتی هم در بیشتر موارد موثر نیس و با در نظر گرفتن اینکه هیچ واکسنی جهت پیشگیری در دسترس نیس، به نظر می رسه تنها راه پیشگیری محدود کردن تماسای نزدیک با بیماران و مایعات بدن اونا هستش.

اپیدمی فعلی مریضی ابولا که در غرب آفریقا اتفاق افتاده با در نظر گرفتن تعداد موارد دچار شدن و اندازه مرگ و میر، جدی ترین طغیان بیماریه که تا الان گزارش و ثبت شده.

با در نظر گرفتن اخطار سازمان جهانی بهداشت، در بعضی کشورها محدودیتایی واسه ورود مسافران از کشورای غرب آفریقا خصوصا گینه، لیبریا و سیرالئون گذاشته شده. با در نظر گرفتن گزارش موارد مریضی در مسافرینی که از این مناطق به کشور خود برگشته ان، پیشنهاد می شه از سفرهای غیرضروری به این مناطق دوری شه و در صورت مسافرت لازم، با در نظر گرفتن دوره کمون مریضی که از ۲ تا ۲۱ روز متغیره، بروز علائم تب، سردرد، اسهال، استفراغ و خونریزی طی یه ماه پس از تاریخ مراجعت رو جدی گرفته و حتما به دکتر مراجعه کنن.

با در نظر گرفتن احتمال انتقال ویروس ابولا از راه خون، لازمه؛ مسافرایی که به این مناطق سفر کردن تا یه ماه پس از مراجعت و آدمایی که در تماس نزدیک با این مسافران بودن تا یه ماه پس از آخرین زمان تماس از اهدای خون دوری کنن.

می تونیم بگیم افراد گرفتار به مریضی خونریزی دهنده ابولا به دلیل حضور RNA ویروس در خون تا مدتها پس از درمان، تا یه سال پس از بهبودی کامل علائم قادر به اهدای خون نیستن./ خبرآنلاین

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *