ابولا و خطر بازگشت آن | بیماری

 

ابولا و خطر برگشت اون

طی هفته های گذشته خبرهای مختلفی از مریضی ابولا در رسانه ها منتشر شد. خبرهایی که نشون میدن ویروس ابولا در سیستم ایمنی بدن باقی می مونه و در بدن میزبان به فعالیت خود ادامه میده. در همین بین، یکی از نجات یافتگان این مریضی خطرناک دوباره به بیمارستان منتقل شده تا روند درمان ایشون دوباره از سر گرفته شه.

وقتی که یه مریضی مسری و تا حدی نامعلوم در منطقه ای شایع می شه، مقابله واسه نابود کردن کامل اون در درازمدت نیازمند صبر و تلاشای بسیاره؛ در مورد ابولا هم این موضوع صدق می کنه. حال با در نظر گرفتن اینکه محققان هنوز به دنبال شناخت راه های درمان این مریضی هستن، این مدت طولانی تر از پیش بینیا هم هستش. پایولین کفرکی، Pauline Cafferkey، یه پرستار اسکاتلندیه که در جریان کمک به بیماران ابولا در سیرالئون خود هم به این مریضی گرفتار شد و واسه ادامه درمان به بریتانیا برگشت. روند درمان این پرستار با داروها و روشای تجربی ادامه پیدا کرد و اونو به زندگی عادی خود برگرداند.

حدود ۹ ماه بعد از مرخص شدن از بیمارستان، هفته پیش این پرستار از بیمارستانی در گلاسگو به مرکز درمانی رویال لندن منتقل و دلیل اون برگشت غیرعادی علایم مریضی اعلام شد. با اینکه علایم اصلی مریضی ابولا، تب و تهوع، در بدن پایولین دیده نشده، با این حال نشونه های ویروس در خون اون قابل ردیابیه. ایشون الان در بالاترین سطح قرنطینه در بیمارستان نگهداری می شه.

این موضوع با اینکه خیلی مهم به نظر می رسه، با این حال ترسی از همه گیری و گسترش دوباره ابولا وجود نداره. باید دونست که علایم ویروس ابولا دربین آدمایی که از این مریضی نجات پیدا کردن در حال بروز مجدده. در هفته گذشته هم اینکه خبر ابتلای دو فرد از اهالی گینه به مریضی ابولا هم منتشر شد. خبر مهم دیگری که در هفته گذشته ابولا رو در تیتر اول رسانه ها نگه داشت انتشار یه مقاله در مجله معتبر New England Journal of Medicine بود. مشاهدات محققین این مقاله نشون میده که نشونه هایی از RNA ویروس ابولا در میان خون بیماران مورد تحقیق بعد از گذشت ۹ ماه از مریضی پیدا شده. با اینکه این ادما از مریضی ابولا دیگه رنج نمی برن، ولی نشونه هایی از جمله درد عضلانی، کاهش شنوایی، مننژیت و صرع در این افراد هست.

در تحقیقات دیگری ادعا شده که این ویروس از راه رابطه جنسی می تونه به بدن فرد دیگه وارد شه. با اینکه سازمان جهانی بهداشت این خبر رو رسما تایید نکرده، ولی ۲۰ مورد مشکوک در این رابطه شناسایی شدن. این سازمان ادعا می کنه که اگه این مورد عمومیت پیدا کرده بود باید انتظار نمونه هایی بیبشتر رو می کشدیم. با این حال هنوز محققان به اطلاعات دقیق تری از مدت زمان حضور ویروس در بدن میزبان دست پیدا نکرده ان.

تا قبل از بیماران جدید گینه، سازمان جهانی بهداشت ۴۲ روز بدون هیچ نمونه جدید مریضی رو جشن گرفته بود. نکته ای که این سازمان باید به اون توجه کنه پاک کردن منطقه از علایم بیماریه و طول بازه وقتی شاید اهمیت چندانی نداشته باشه.

پس ابولا حتی بعد از دوران درمان در بدن فرد باقی می مونه. در نتیجه سیستم ایمنی بدن در مقابل این مریضی شکست خورده حساب می شه و هیچکی نمی دونه پرستار اسکاتلندی از مریضی ابولا نجات پیدا می کنه یا خیر. با این حال نباید نتیجه های کار و شناختای جدیدی که محققان از ابولا پیدا کردن رو ندیده گرفت؛ چون که امید به پیدا کردن راه هایی واسه درمان این مریضی هست.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *