ابولا | رنگ چشم بیمار را تغییر داد +عکس | بیماری

دکتر یان کروزیری یکی از پزشکانیه که طی درمان مبتلایان به مریضی ابولا خود به این ویروس گرفتار شده و پس از دو ماه بستری شدن در بیمارستان و بهبود کامل، به زندگی عادی برگشت. اما چیزی که ایشون پس از چند روز به اون فهمید، حضور ویروس ابولا در چشم و تغییر رنگ این عضو در اثر این ویروس بود.

یان کروزیری یکی از پزشکانیه که در اثر دچار شدن به ویروس ابولا در بیمارستان بستری شد و پس از دو ماه با بهبود کامل راهی منزل خود شد. اما داستان دچار شدن به ابولا واسه این دکتر بازم ادامه داشت، چراکه ایشون پس از چند روز با درد سوزناکی از ناحیه چشم، به بیمارستان مراجعه کرد. پزشکان متخصص پس از بررسی چشم ایشون به نتیجه خیلی مهمی رسیدن؛ ویروس ابولا بازم در چشم کروزیری وجود داشت.

کروزیری از جمله مبتلایان به ویروس ابولاه که با نمایش مشکلات دراز مدت ابولا خیلی از پزشکان رو سردرگم کرده. براساس گزارشای منتشر شده خیلی از آدمایی که مخصوصا در آفریقای غربی به ابولا گرفتار شدن با دردهای مزمنی درگیرن. مثلا میشه به سردرد، کاهش شنوایی و مشکلات خواب اشاره کرد که بیشتر در آدمایی که از مرگ در اثر ابولا نجات پیدا کردن، میشه فت و فراوون دید. بعضی از افراد هم مثل کروزیری از مشکلات بینایی مثل کاهش دامنه و زاویه دید رنج می برن که این موضوع بیشتر از بقیه نظر پزشکان رو به خود جلب کرده. براساس اطلاعات ارائه شده ویروس ابولا میتونه حتی ۹ ماه پس از درمان شدن مریض هم در چشم ایشون به زندگی خود ادامه داده و بازم خطر مرگ رو متوجه فرد مورد نظر کنه.

یکی از دلایلی که باعث می شه تا ویروس در اینجور ارگانایی بمونه، جدا بودن این بخش از دامنه فعالیت سیستم ایمنی بدنه. جدا بودن از سیستم ایمنی بدن میشه واسه بیضها و چشم افراد دارای فایده هایی باشه، به چه دلیل مولکولایی که وظیفه مقابله با پاتوژنا رو دارن، می تونن به این ارگا نای حساس هم آسیب برسانند، اما در مقابل این اعضا به محل مناسبی واسه رشد و زندگی ویروسا تبدیل می شن.

با در نظر گرفتن اینکه ویروس ابولا در سطح چشم وجود نداشته و درون اون به زندگی ادامه میده، از این رو خطری از نظر واگیردار بودن و سرایت اون بقیه افراد رو تهدید نمی کنه. با در نظر گرفتن کمبود متخصصانی که بتونن بیماران رو در اینجور شرایطی درمان کنن، احتمال مرگ افراد نجات یافته در این شرایط هم بسیار بالا هستش.

البته در مورد کروزیر، تیمی از پزشکان مجرب، بینایی ایشون رو در طول چند ماه به حالت اولیه بازگرداندند. هم اینکه رنگ چشم ایشون هم در طول دوره درمان به حالت اولیه خود برگشت.

منبع » zoomit.ir – حسین  خلیلی صفا

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *