ابلاغ نقشه راه درمان کشور تا یک ماه آینده/ جزئیات سند درمان ۱۴۰۴ | بیماری

معاون درمان وزارت بهداشت از ابلاغ نقشه راه درمان کشور تا یه ماه آینده خبر داد و گفت: این نقشه راه با عنوان سند درمان ۱۴۰۴ آماده شده.

دکتر محمد آقاجانی ظهر چهارشنبه در اجلاس معاونان درمان دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور که در مرکز همایشای برج میلاد برگزار شد، گفت: سطح بندی خدمات درمانی با عنوان تکلیف در قانون برنامه پنجم اومده و در برنامه ششم هم ادامه داره.

ایشون اضافه کرد: با اشاره به موضوع سطح بندی خدمات درمانی، عزممونو جزم کردیم سند درمان با افق ۱۴۰۴ رو با عنوان نقشه راه درمان کشور جفت و جور و تدوین کنیم.

آقاجانی با عنوان این مطلب که تدوین سند درمان ۱۴۰۴ از یکسال قبل با مشارکت دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور شروع شده، اضافه کرد: در روزای آخر جفت و جور این سند هستیم و تا یکماه آینده پایانی و ابلاغ می شه.

معاون وزیر بهداشت در ادامه به جزئیات این سند پرداخت و گفت: در این سند به بخش درمان توجه بیشتری انجام شده.

ایشون با اعلام اینکه در سند درمان افق ۱۴۰۴ به سه بخش تختای بیمارستانی، نیروی انسانی و لوازم پزشکی با در نظر گرفتن منابع توجه شده، ادامه داد: پخش خدمات ما در هر نقطه ای از کشور براساس احتیاجی که در اون منطقه هست، صورت میگیره تا آحاد مردم بتونن به طور برابر از خدمات درمانی استفاده کنن.

ایشون با اعلام اینکه الان ۱۱۵ هزار تخت بیمارستانی داریم، ادامه داد: ظرف ۱۰ سال آینده باید این تعداد به ۱۷۳ هزار تخت برسه و از وضعیت فعلی که ۱.۵ تخت به ازای هزار نفر جمعیته به ۲.۱۷ تخت برسیم.

معاون وزیر بهداشت هم اینکه به پخش نیروی انسانی متخصص اشاره کرد و گفت: از نیمه آبان ماه امسال ۲۰۰۰ هزار دکتر متخصص در ۲۷ رشته تخصصی، در ۳۷۸ شهر و ۵۸۰ بیمارستان پخش می شه.

آقاجانی با اعلام اینکه ۱۶۰۰ نفر از این تعداد دکتر متخصص به مناطق محروم میره، اضافه کرد: ویژگی طرح تغییر سلامت اینه که مناطق محروم و کم بهره مند در اولویت پخش نیروی انسانی متخصص قرار بگیره.

به گفته معاون درمان وزارت بهداشت، الان در رشته های رادیولوژی، ارتوپدی و جراح مغز و اعصاب کشور با مشکل جدی کمبود دکتر متخصص روبرو شدن.

ایشون با اعلام اینکه یه سوم پزشکان متخصص رو که لازم کشوره، در اختیار داریم، اضافه کرد: بیشترین تعداد پزشکان متخصص از کل ۲۰۰۰ دکتر که قراره در کشور پخش شن، مربوط به متخصصین داخلی بزرگسالان و کودکان و زنان و زایمون هستن.

آقاجانی در ادامه به برنامه های وزارت بهداشت هم جهت با سیاستای جمعیتی اشاره کرد و گفت: تا الان یه میلیون و ۲۲۵ هزار زایمون طبیعی رایگان به شکل طرح تغییر سلامت انجام شده.

معاون وزیر بهداشت با اعلام اینکه آمار سزارین ۶.۵ درصد کاهش مطلق داشته، اضافه کرد: این کاهش برابر ۱۱.۶ درصد پایه س.

ایشون هم اینکه از آموزش رایگان ۳۶۰ هزار مادر باردار خبر داد و گفت: ساخت ۱۸۰۰ واحد اختصاصی زایمون در ۳۶۶ بیمارستان در دستور کار قرار داره که ۷۰۰ واحد اون در آبان ماه امسال به استفاده می رسه.

آقاجانی در مورد تامین هزینه های درمان زن و شوهر نابارور گفت: براساس ابلاغ وزارت بهداشت ۸۵ درصد هزینه های درمان زن و شوهر نابارور با تعرفه دولتی در ۲۴ مرکز وابسته به وزارت بهداشت انجام می شه.

ایشون با اعلام اینکه ۱۷ مرکز با دقیق شدن و فوکوس کردن بر مناطق محروم در حال ساخته، گفت: با اضافه شدن ۱۷ مرکز به ۲۴ مرکز موجود درمان ناباروری در کشور از سال آینده زن و شوهر نابارور در همه استانا می تونن فقط با پرداخت ۱۵ درصد هزینه از خدمات درمان ناباروری در مراکز دولتی استفاده کنن.

معاون درمان وزارت بهداشت در مورد مراجعه زن و شوهر نابارور به مراکز خصوصی واسه درمان اضافه کرد: ما در صدد هستیم با مراکز خصوصی قرارداد همکاری ببندیم تا آدمایی که به این مراکز مراجعه می کنن، با پرداخت مابه التفاوت ۸۵ درصد هزینه های تعرفه های دولتی از خدمات درمانی در بخش خصوصی بهره مند شن.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *