ابرموش باهوشی که حاصل تزریق سلول های جنینی انسان به یک بچه موش است | تغذیه سالم

ابرموش باهوشی که حاصل تزریق سلولای جنینی آدم به یه بچه موشه

ابرموش باهوشی که حاصل تزریق سلولای جنینی آدم به یه بچه موشه

محققان انگلیسی با تزریق سلولای مغز آدم به بچه موشا به گونه جدیدی از ابرموشا دست پیدا کردن که هوش و حافظه اونا چهار برابر موشای معمولیه.

محققان دانشگاه علوم پزشکی روچستر در انگلیس سلولای جنین آدم رو به موش نوزاد تزریق کرده و به موش جدیدی دست پیدا کردن که نصف مغز اون انسانیه!

این محققان فکر می کنن که این کار برابر افزایش قدرت مغر موشه چون سلولای انسانی بسیار پیشرفته ترن. اونا فهمیدن که این موش جدید شامل سلولای مغز آدم، حافظه ای به اندازه ۴ برابر موشایی داره که این سلولا به اونا تزریق نشده.

استیو گلدمن، رهبر این گروه پژوهشی در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «می تونیم بگیم که اونا به طور خیلی از موشای گروه کنترل باهوش ترن».

هدف این تحقیق صدالبته تولید یه گونه جدید از ابرموشا نبود، بلکه قرار بود مغز موشا بیشتر مثل مغز آدم شه تا محققان بتونن علم خود رو از بیماریای مغزی آدم زیاد کنن.

محققان موش هیبریدی (ترکیبی) رو با تزریق سلولای «گلایال» از جنین انسانی اهداشده واسه تحقیق (به جامانده از راه آی ایشون اف) در مغز بچه موشا تولید کردن.

سلولای گلایال پشتیبانی و مراقبت رو واسه نورونا تأمین می کنن و به استروسیتا (که سلولای ستاره ای شکل با ریشه پیچکای بلند هستن) تبدیل می شن. استروسیتا واسه فرایندهای فکری لازمن، چراکه به هماهنگی انتقال پالسای الکتریکی بین نورونا کمک می کنن.

اندازه استروسیتای انسانی ۲۰ برابر موشا و تعدادشون ۱۰۰ برابر تعداد تندریلا هستش و محققان به این نتیجه رسیدن که پس در عرض یه سال پس از تزریق، سلولای انسانی جای سلولای موش رو گرفتن. پروفسور گلدمن میگه: «این کار مثل افزایش قدرت کامپیوترتانه».

برخلاف اینکه به گفته پروفسور گلدمن این سلولا موش رو آدم تر نمی کنن، اما ایشون اقرار کرد که محققان عزمشونو جزم کردن به سراغ تزریق سلول به میمونا نرن. پروفسور گلدمن اضافه می کنه: «ما این کار رو هم مورد توجه داشتیم اما به دلیل مسائل اخلاقی تصمیم به نبود انجام اون گرفتیم».

دیگه کارشناسان می گن که مشاهده اینجور اثرات بزرگی اونم با تنها یه تزریق ساده سلولای انسانی بسیار حیرت انگیزه.

پروفسور انارد از دانشگاه ماکسیمیلیان مونیخ می گن: «اینکه سلولا به همه گونه های متفاوت تزریق می شن، بسیار حیرت انگیزه و این سؤال رو مطرح می کنه که خصوصیات از خود سلولا جدا می شه یا از محیط اکتساب می شه. اما در مقابل این سوال هم مطرح می شه که اگه شما حیوانایی با شباهت بیشتر به آدم تولید کنین، کجا می خواین متوقف شید؟»./ خبرآنلاین

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *