ابداع یک میکروسکوپ برای مشاهده DNA | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : شنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ۱۸:۰۵

اتحادیه اروپا مبادرت به تأمین مالی واسه پیشرفت میکروسکوپی موسوم به "سلی ویوئر" کرده که می تونه بخش تشخیص پزشکی رو از این رو به اون رو کنه.

به گزارش ایسنا به نقل از میکروسکوپ مستر، یه میکروسکوپ فوق العاده روشن به وسیله اتحادیه اروپا در حال پیشرفته که محققان رو قادر به دیدن کوچیک ترین اجزای سلولای فردی از جمله دی ان ای می کنه.

 

پروژه "سلی ویوئر"(CELLVIEWER) در حال پیشرفت سخت افزار و نرم افزار لازم واسه این میکروسکوپ قدرتمنده.

 

این پروژه می تونه تغییرات اساسی در چگونگی بررسی سیستمای سلولی بسازه و درک بهتری از پروسهای بیولوژیکی جفت و جور کنه.

 

این میکروسکوپ تو یه آزمون استفاده میشن که شامل بازیابی و فرق سلولای بنیادی جنینی موشه.

 

این سلولای بنیادی می تونن به شکلای جور واجور دیگه سلولا تبدیل شن. با جمع آوری اطلاعات در سطح نانو، محققان امیدوارن بتونن یه مدل بسازن که بتونه پیش بینی کنه که محرکا چه نوع فنوتیپی رو تو یه ارگانیسم تولید می کنن.

 

این پروژه به مدت سه ساله در حال اجراست و محققان حالا درک بهتری از چگونگی تبدیل سلولای بنیادی جنینی به شکلای جور واجور دیگه سلولا پیدا کردن.

 

این تحقیق در آخر می تونه به پزشکی اعصاب خیلی کمک کنه. "سلی ویوئر" شایدً تبدیل به یه وسیله تشخیصی مهم واسه اهداف پزشکی آینده می شه.

 

تیم پروژه پشتیبانی از پیشرفت "سلی ویوئر" از یه کنسرسیوم جهانی از مؤسسات تحقیقاتی پیشرو اومده و شامل کارشناسان شناخته شده بین المللی در مورد زیست شناسی سلولای بنیادی و کروماتین، میکروسکوپای فوق روشن، مدل سازی کمی از سیستمای بیولوژیکی و پیشرفت سخت افزار و نرم افزاره.

 

پیشرفت فناوری میکروسکوپی با پروژه های چند میلیون دلاری مانند "سلی ویوئر" توانایی بالقوه تغییر پزشکی مدرن رو دارن. اما میکروسکوپا در خونه هم موثر هستن، چون که میکروسکوپایی که به گوشی هوشمند شما وصل می شن می تونن محققان نونهال رو تحویل جامعه بدن.

 

اونا هم اینکه می تونن به بهتر شدن سلامت افراد کمک کنن. مثلا یه میکروسکوپ وصل به گوشی هوشمند که به وسیله پروفسور "یوشیمیتو کوبوری" از دانشگاه ایلینوی ساخته شده به مردان اجازه میده تا اندازه اسپرم خود رو نظارت کنن. بعد کاربران می تونن یه ویدیو از نمونه اسپرم خود ضبط کنن و بعد اونو واسه موشکافی به یه آزمایشگاه ارسال کنن.

 

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *