ابداع یک جهش جدید و معالجات دارویی بهتر و جلوگیری از دیابت | بیماری

 یه گروه بین المللی از محققان جهش جدیدی رو کشف کردن که بنظر می رسه از دچار شدن آدما به دیابت نوع ۲  جلوگیری می کنه. این کشف می تونه به ایجاد درمانهای دارویی جدیدی واسه بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ کمک کنه.

پرفسور گودرزی مدیر بخش غدد، دیابت و متابولیسم مرکز Cedars-Sinaiمیگه: ما فرصت فوق العاده ای واسه ایجاد درمانهای فردی  و جلوگیری از این مریضی طولانی بدست آوردیم، شناسایی ژنهایی  که بر خطر دچار شدن به دیابت اثر می ذارن مرزهای جدیدی رو واسه تولید داروهای دیابت بر ما باز کرده. دیابت نوع ۲ بر تولید انسولین،  این هورمون حیاتی واسه تنظیم  قند خون اثر میذاره نبود کنترل قندخون به دلیل کاهش تولید انسولین یا کاهش کارکرد انسولین موجب بروز مشکلات جورواجور از جمله حملات قلبی و مشکلات جدی سلامت مانند  مریضی کلیوی، نابینایی و عفونتایی که منتهی به قطع عضو می شن، می شه.

دراین تحقیق محققان آمریکایی، آسیایی و اروپایی ژنهای بیشتر از ۸۱ هزار فرد  غیردیابتی رو بررسی کرده و با اطلاعات ژنتیکی ۱۶ هزار فرد دیابتی  مقایسه کردن. محققان به این نتیجه رسیدن یه جهش در ژن خاصی  بنام  GLP1Rموجب کاهش خطر دچار شدن  به دیابت  نوع  دو تا ۱۴ درصد می شه.

 پرفسور Bergmanمدیر انستیتوی تحقیقات دیابت و چاقی در Cedars-Sinaiمیگه: شناسایی این جهش در اینجور گروه بزرگی  از افراد یه کشف بسیار مهم  در مورد تحقیقات دیابت حساب می شه  حال ما نیاز به بررسی چرایی و چگونگی اثر این جهش ژنتیکی بر کاهش خطر دچار شدن به دیابت داریم.  پرفسور گودرزی و گروهش بخشی از کنسرسیوم بین المللی تحقیقات اپیدمیولوژی ژنتیک قلب و پیری  هستن. یافته های این تحقیق درمجله  Nature Communicationsمنتشر شد.

محققان هم اینکه در حال بررسی اثر این جهش ژنتیکی خاص بروی اندازه چاقی که یه عامل اصلی دربروز دیابته، هستن. دکتر گودرزی میگه: این جهش ممکنه از دچار شدن افراد خاصی به دیابت جلوگیری کنه اما هنوز مشخص نیس این جهش بروی خطر دچار شدن به چاقی یا نمایه توده بدنی اونا اثر میذاره، الان در حال بررسی  بیشتر این موضوع هستیم.

منبع : diabetestma.org

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *