ابداع میکروابزاری جدید برای انتقال مستقیم دارو به سلول | اطلاعات دارویی

مهندسان دانشگاه مک مستر ابزاری کوچیک ایجاد کردن که می تونه به صورت خودکار و مشابه یه خط مونتاژ کارخانه داروها یا پروتئینها رو به داخل سلول تزریق کنه.

به گفته محققان این وسیله توانایی اونو داره تا تولید دارو و مهندسی ژنتیکی رو پیشرفت داده و منتهی به ارائه روشی واسه کنترل دقیقتر فوت وفن باروری مصنوعی شه در عین حال می تونه روشای انتقال دارو رو به روشی قابل اطمینان، قابل کنترل، کم هزینه و قابل دسترس تبدیل کنه.

در آزمایشی که روی جنین ماهیای “زبرا” انجام شد، این وسیله تونست با موفقیت ۸۰ درصدی رنگ آبی رو به داخل سلولهای جنین تزریق کنه. بخش تزریق کننده وسیله در ابعاد میکرو روی یه تراشه سیلیکونی چاپ شده و با کمک میکرو سوزنی در ابعاد ۱۰ میکرومتر مایع رو به داخل سلولی که با نیروی مکش ثابت نگاه داشته شده تزریق می کنه.

اندازه مایع تزریق شده و بخشی از سلول که سوزن به اون وارد می شه، به صورت الکترونیکی قابل کنترل هستن و به این شکل نیاز واسه کنترل میکروسکوپی روند از بین میره در عین حال قالب این میکرو تزریق کننده امکان به کار گیری سوزنهایی به قطر ۰.۱ میکرومتر رو هم به وجود میاره.

براساس گزارش سی بی سی، محققان فکر می کنن سرعت بالا و هزینه کم این وسیله می تونه صنایع تولید دارو و مهندسی ژنتیک رو سرعت بخشه و در عین حال فوت وفن باروری مصنوعی رو سریعتر و دقیقتر سازه.

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *