ابداع مکانیسم ابتلا به دیابت با بالا رفتن سن (دیابت وابسته به سن) | بیماری

فرسوده شدن سلولهای متشرحه انسولین با کم شدن پیشرفت انتقال سیگنال و ترشح انسولین همراه س. محققان انستیتوی Karolinska  در سوئد یافته های این تحقیق رو در مجله  Diabetes  چاپ کردن. اونا قادر شدن کارکرد مولکولی جدیدی رو که باعث بوجود اومدن مشکل سلولهای تولید کننده انسولین در کهنسالی داره  و منتهی به دچار شدن شخص به دیابت می شه رو شناسایی کنن.

سالمندی یکی از بزرگترین عوامل خطر شناخته شده واسه خیلی از بیماریها و دیابت نوع ۲ از این قانون مستثنی نیس، اگه سلولهای تولید کننده انسولین در این افراد قادر به جبران مقاومت به انسولین نباشه، خطر دچار شدن به دیابت نوع ۲ در افراد سن بالا تر از ۶۵ سال بیشتر می شه. کاهش در ترشح انسولین از سلولهای بتا عامل اصلی در دچار شدن به این مریضی حساب می شه اما تا الان دلیل بروز این پدیده در پیری نامعلوم مونده بود.

به گفته نویسنده ارشد این مقاله Luo-sheng Li  یون کلسیم واسطه سیگنال در سلوله و نقش بسیار مهمی در تنظیم، کارکرد و باقی موندن سلولهای بتا بعهده داره.

محققان سه نوع جور واجور از موشا رو که در نابودی به وجود اومده به وسیله سن با هم متفاوتند رو بررسی کردن.

گروه اول از این موشا با دستکاری ژنتیکی، تجمعی از جهشا در DNA  میتوکندری رو با خود حمل می کردن اینطوری قبل از موعد مقرر پیر شده بودن.

گروه دوم از موشا به طور طبیعی پیر شده بودن و گروه سوم با دستکاری ژنتیکی به نابودی به وجود اومده به وسیله سالمندی مقاوم شده بودن.

وقتی که این سه گروه با هم مقایسه شدن محققان به این نتیجه رسیدن که کارکرد میتوکندریها با افزایش سن کم میشه. این کاهش کارکرد میتوکندری سلولهای بتا (وابسته به افزایش سن) در آخرٌ به کاهش ترشح انسولین میرسه.

این مطالعه نشون میده مشکل در تنظیم ظریف غلظت کلسیم در سلولهای بتا، ساختار مولکولی رابطه مشکل کارکرد میتوکندری با مشکل ترشح انسولینه.

مدیر این تحقیق Per-olof Berggren  از مرکز دیابت و غدد درون ریز Rolf Luft  میگه:

مشکل متابولیسمی القا شده به وسیله کاهش دینامیک یون کلسیم نشون دهنده فنوتیپ وابسته به سنه که نقش بسیار مهمی در دچار شدن به دیابت نوع۲ در پیری داره.

دکتر Berggren  در ادامه میگه: این اطلاعات بسیار مهم، ممکنه پایه یه رژیم درمانی جدید واسه دیابت شه.

منبع-diabetestma

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *