ابداع محقق اصفهانی برای درمان سرگیجه | بیماری

: ایجاد محقق اصفهانی واسه درمان سرگیجه

: مجله علمی ایران : محقق دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان موفق به طراحی و فرمولاسیون آدامس ‘بتاهیستین’ واسه درمان شکلای جور واجور سرگیجه مربوط به دستگاه دهلیزی(سیستم وستیبولار) مخصوصا مریضی ‘منییر’ شد.

مریضی ‘منییر’ (Menieres disease)، مریضی گوش داخلیه که منتهی به حمله های سرگیجه تکرار شونده، وزوز گوش، کاهش شنوایی حسی – عصبی و احساس پری و افزایش فشار در گوش می شه.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز چهارشنبه اعلام کرد: این موفقیت به شکل رساله دکترای عمومی یکی از دانشجویان دانشکده داروسازی دانشگاه بدست اومد.

نسیم باقری با دفاع از رساله دکترای عمومی خود با عنوان ‘طراحی و فرمولاسیون آدامس بتاهیستین و آزمایش خصوصیات فیزیکوشیمیایی اون’، از این طرح تحقیقاتی خود با موفقیت دفاع کرد.

بتاهیستین از مشتقات هیستامینه که در درمان مریضی منییر (Menieres disease) و دیگه شکلای جور واجور سرگیجه مربوط به سیستم وستیبولار(دهلیزی) به کار میره.

هیستامین (Histamine) یه آمین زیستیه که در واکنشای ایمنی موضعی، تنظیم کارکرد فیزیولوژیک روده و به عنوان یه انتقال دهنده عصبی در سیستم عصبی مؤثره.

آدامس بتاهیستین در مقایسه با شکل دارویی قرص، می تونه اثر سریعتر با مشکلات جانبی کمتری بسازه.

در این تحقیق، آدامس بتاهیستین به ترتیب با نرم کردن پایه های آدامس و بعد اضافه کردن بقیه اجزای فرمولاسیون و مخلوط کردن اونا و در آخر اضافه کردن طعم دهنده جفت و جور شده.

در تحقیق مزبور، علاوه بر آزمایش بررسی یکنواختی محتوا و یکنواختی وزن روی آدامسا، آزادسازی بتاهیستین از پایه آدامس با دستگاه جونده مکانیکی و نمونه گیری از اونم بررسی شد.

پس از رسیدن به فرمولاسیون مطلوب، آدامسا از دید خواص ارگانولپتیکی(نرمی و سفتی، چسبنده نبودن به دندون، حجم توده آدامس و طعم و موندگاری طعم) در چندین مرحله آزمایش شد.

یافته های آزمایشای انجام شده روی آدامسا نشون داد که آدامسایی با پایه متفاوت، الگوی آزادسازی متفاوتی از خود تلاش می کنن.

در آخر در این تحقیق، آدامس بتاهیستین ۴ میلی گرمی با خصوصیات ارگانولپتیک(ظاهری) مناسب به عنوان روش نوین واسه دارورسانی بتاهیستین فرموله شد.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *