ابداع لنزهای دیابتی گوگل توسط یک ایرانی | بیماری

بابک پرویز و لنزهای بیونیکی اش چندین ساله که در میان اخبار علمی جهان شناخته شدن. لنزهای بیونیکی لنزهایی به خاطر ایجاد دید مجازی هستن که می تونن کاربردای متنوعی مثل کمک به افراد فلج گرفته تا کاربرد در صنعت بازی داشته باشن. این لنزها به لنزهای طبی معمولی شباهت دارن که تکنولوژی بیونیکی تشکیل شده از مدارهای الکترونیکی مینیاتوری و نورفروسرخ به اونا اضافه شده است تا نمایشگری مجازی درست در برابر چشم فرد ایجاد شه. مانند چیزی که در فیلم گزارش کمترین نشون داده می شد.

اون به همراه تیم تحقیقاتی مایکروسافت در سال ۲۰۱۱ نسخه آزمایشی این لنزها رو با توانایی اندازه گیری مقدار قند خون از درون اشک چشم رونمایی کرد. وجود گلوکز قابل محاسبه درون اشک چشم در دهه ۱۹۳۰ به وسیله محققان فرانسوی کشف شد اما تا چند دهه بعد قابلیتای به کار گیری اون به وجود نیومد. بابک پرویز به همراه برایان اوتیس، دیگه محقق این پروژه در سال ۲۰۱۲ مقاله ای به نام حسگرهای گلوکزی واسه کنترل گلوکز اشک چشم از راه لنزهای بی سیم رو در مجله Solid-State Circuits منتشر ساختن.

به گفته پرویز، باوجود دستگاه های تست قند خون، دیابتیا هنوز باید واسه تعیین اندازه قند خون خود آزمایشای آزار دهنده خون رو در طول روز بارها روی خود بکنن و همین آزار دهنده بودن مانع از انجام دقیق تست قند خون به وسیله بیماران می شه.

پرویز میگه در این دوران که فدراسیون جهانی دیابت اعلام کرده درحال شکست خوردن در جنگ علیه دیابته، آزمودن اینجور پروژه ای واسه کسی ضرر نداره.به گفته ایشون این لنزها حالا در مراحل اولیه آزمایش هستن اما تا الان چندین مرحله آزمایش بالینی که منتهی به بهتر شدن اونا شده روی این لنزها انجام گرفته.

.

منبع : ۷ganj.org

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *