ابداع شیوه تازه برای مبارزه با سوء تغذیه | تغذیه سالم

ایجاد روش تازه واسه مقابله با سوء تغذیه

سوء تغذیه وقتی اتفاق می افته که به اندازه کافی غذا نخورین. گرسنگی یه جور سوء تغذیه س.در بعضی از موارد، سوء تغذیه بسیار خفیفه و باعث عوارضی نمی شه با این حال، بعضی وقتا هم می تونه به اندازه ای شدید شه که بر بدن آدم آسیب وارد میکنه حتی به دلیل سوء تغذیه می می میره.

سوء تغذیه روی میلیونا آدم در سراسر دنیا تاثیر گذاشته و عامل یه پنجم مرگ و میر کودکانِ زیر پنج ساله. هم اینکه کودکان گرفتار به این مریضی پیشرفت شناختی ناقص و رشد کُند رو تجربه می کنن.

این مشکل وقتی به وجود میاد که افراد غذای کافی واسه خوردن ندارن و رژیم غذایی اونا شامل مواد مغذی مناسب نیس. این مریضی با عوامل محیطی رابطه تنگاتنگی داره و همین مسئله چالشی جهت پیشرفت روشای درمانی واسه کاهش این مریضی بوده.

به گفته «برت فینالی»، استاد میکروبیولوژی و بیوشیمی دانشگاه UBC، «همه فکر می کنن که شما فقط باید به افراد هر نوع غذایی بدین و مشکلی پیش نمیاد در حالی که اینطوری نیس. مدل باکتری روده به ما این امکان رو میده تا بفهمیم چه اتفاقی اتفاق می افته و روشی واسه حل اون پیدا کنیم»

براساس گفته ایشون و دانشجوی دوره دکترای این دانشگاه «اریک برون»، «درمان سوء تغذیه کار سختیه چون که روی باکتریای خوبی که در معده زندگی می کنن تاثیر میذاره. آدمایی که از سوء تغذیه رنج می برن بیشتر نشونه هایی از یه مریضی به نام «آنتروپاتیِ محیطی» از خود تلاش می کنن که یه مشکل التهابی روده کوچیک است و شایدً به دلیل هضم باکتریای مریضی زای مدفوع، در اوایل دوره زندگی، از راه یه محیط آلوده اتفاق می افته. این مسئله، توازن باکتری اصلی و سالم درون روده رو بر هم می زنه و منتهی به جذب ضعیف مواد مغذی می شه.

یافته های این تحقیقات در Nature Communication منتشر شده. این تیم تحقیقاتی با استفاده موش آزمایشگاهی موفق به طراحی و ساخت یه مدل حیوونی شدن که علائم آنتروپاتی محیطی و سوء تغذیه رو بازتولید می کنه.

به گفته «برون»، «با به کار گیری این مدل می تونیم اندازه قدرت اثر یه رژیم غذایی سوء تغذیه ای روی میکروبای روده کوچیک رو ببینیم. این مدل نوین فرصت بررسی اثر بد تغذیه روی میکروبیولوژی روده و آزمایش نقش عوامل عفونی رو به ما میده»

عفونتای باکتریایی مریض کننده مثل «سالمونلا» و «ای کولی» معضلات بزرگی در کشورای در حال پیشرفت به حساب میان چون که این باکتریا واسه آدمایی که دچار سوء تغذیه هستن خطرناک تر بوده و منتهی به اسهال و سوزش طولانی می شن.

به گفته «فینالی»، «درمانا و واکسنایی که در کشورای پیشرفته تولید شده و روی افراد سالم تست شده، در مورد افراد دچار سوء تغذیه مؤثر نیس چون که عکس العمل بدن این افراد فرق داره»

به گفته ایشون، با این مدل حیوونی محققین توانایی بهتری در تست این درمانا و درک اثر بد تغذیه روی رشد کودک پیدا می کنن.

.

منبع :