ابداع سریع ترین روش درمان زخم دیابتی | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۰

: ایجاد سریع ترین روش درمان زخم دیابتی

محققان با به کار گیری یه پروتئین طبیعی موفق به ساخت بانداژی ژله ای شدن. بهبود زخم دیابتی با این روش ۳۳ درصد سریع تر صورت میگیره و هیچ گونه آسیب جانبی نداره. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، دست و پای بیماران گرفتار به دیابت به دلیل ضعف گردش خون و آسیب عصبی معمولا بی حسه و به خاطر همین بیشتر متوجه زخمای پوستی مخصوصا در ناحیه پا نمی شن. به دلیل سرعت پایین بهبود و بازسازی زخم در این افراد، معمولا ناحیه جراحت دچار عفونت شدید شده و ممکنه منتهی به قطع عضو مریض شه.

 

این پروتئین در رابطه سلولا با همدیگه نقش داره و اونا رو تشویق به زایش، حرکت و اتصال به همدیگه می کنه. در جریان این تحقیقات محققان بخش خاصی از این پروتئین رو شناسایی کردن که نقش مهمی در بازسازی و درمان زخم داره. این بخش از ۱۲ آمینو اسید تشکیل شده که سنگ بنای اصلی پروتئین هستن و A5G81 نامیده می شن. به دلیل اینکه A5G81 بسیار کوچکتر و ساده تر از پروتئین لامینینه، ساخت اون در آزمایشگاه با سهولت بیشتر و هزینه کمتری صورت میگیره.

 

محققان این بخش از پروتئین رو به بانداژ هیدورژلی آنتی اکسیدان که از قبل تولید شده بود اضافه کردن. این بانداژ در اول به صورت مایعه و پس از اینکه روی پوست قرار میگیره، بر اثر دمای بدن به ژلی سفت تبدیل می شه که دو مزیت داره. اول اینکه تموم برجستگیا و انحنای پوست رو پوشش میده و قابل استفاده در تموم سطوحه. دوم اینکه ژل با ایجاد یه ساختار سه بعدی مانند داربست، رشد سلولا و بازسازی زخم رو ممکن می کنه. در آخر میشه بانداژ رو پس از بهبود زخم، با یه محلول نمکی خیلی راحت شست.

 

تحقیقات نشون میده بهبود زخم با این روش ۳۳ درصد سریع تر صورت میگیره و هیچ گونه آسیب جانبی نداره.

 

یافته های این مطالعه در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده.

 

 

.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *