ابداع سامانه ای که افراد را از روی راه رفتن شناسایی می کند | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۳۴

محققان دانشگاه منچستر و مادرید سیستمی ایجاد کردن طرز راه رفتن افراد رو تحلیل کرده و اونا رو از روی همین مشخصه می شناسونه. 

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، شاید تا حالا پیش اومده باشه که بدون نیاز به دیدن چهره یه فرد، ایشون رو از روی چگونگی راه رفتنش بشناسین. در واقع راه رفتن هم یه نوع هویته و هرکی طرز راه رفتن خودشو داره.

 

به خاطر همین، محققان حالا یه سیستم براساس هوش مصنوعی ایجاد کردن که مردم رو از راه راه رفتنشون می شناسونه.

 

این سیستم نوین تایید بیومتریک ایجاد شده به وسیله محققان دانشگاه منچستر و دانشگاه مادرید، از مردم می خواد که به طور عادی روی یه پد فشاری که روی زمین پهن شده، راه برن.

 

همونطور که اونا این کار رو انجام میدن، الگوی راه رفتن اونا، از جمله اندازه فشاری که با هر قدم اعمال می کنن، ثبت می شه. در این روند پابرهنه بودن یا کفش پوشیدن مهم نیس.

 

حالا این داده ها با الگوی راه رفتن فرد مقایسه می شه تا سیستم تشخیص بده فردی که روی پد فشار قرار داره واقعا کسیه که ادعا می کنه یا خیر.

 

دکتر "عمر کاستیلا ریس"، استاد دانشگاه منچستر که این تحقیق رو رهبری می کنه، گفت: هر آدم هنگام راه رفتن، حدود ۲۴ عامل جور واجور و تنوع حرکتی داره که منتهی به ایجاد یه الگوی رفتاری منحصر به فرد واسه هر نفر می شه. پس زیر نظر گرفتن این حرکات می تونه مانند اثر انگشت یا اسکن شبکیه، به عنوان یه روش تشخیص هویت استفاده بشه تا فرد رو به طور روشن شناسایی یا تأیید کنه.

 

واسه آموزش هوش مصنوعی که به وسیله سیستم استفاده می شه، محققان بزرگترین پایگاه داده قدم ورداری(رد پا) رو در تاریخ ایجاد کردن که با اسم "SfootBD" شناخته شده و شامل ۲۰ هزار رد پا از چگونگی راه رفتن ۱۲۷ نفره.

 

این سیستم تا الان در مکانایی از جمله بازرسیای امنیتی فرودگاه، محلای کار و محیطای خونگی مورد آزمایش قرار گرفته. همیشه، این سامانه تونست بدون اشتباه، هویت افراد رو با تقریبا ۱۰۰ درصد دقت بررسی کنه و افراد واقعی رو از آدمایی که خودنمایی به شخص دیگری بودن می کنن، تشخیص بده.

 

می گن که برنامه های کاربردی دیگری واسه این فناوری هست.

 

دکتر "کاستیلا" میگه: این تحقیق هم اینکه واسه تشخیص مشکلات سلامتی و تشخیص نشانگرهای مشکل شناختی و بیماریای روانی پیشرفت پیدا میکنه.

 

ایشون اضافه کرد: حرکات آدم می تونه یه زیست بیان کننده نوین از مشکل شناختی باشه که می تونه به طور بی سابقه ای با سیستمای نوین هوش مصنوعی بررسی بشه.

 

این تحقیق در مجله IEEE Transactions on Analysis Pattern and Machine Information منتشر شده.

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *