ابداع روش جدیدی برای نگهداری اندام های اهدایی | بیماری

: مجله علمی ایران : یه تیم تشکیل شده از محققان دانشگاه کارنگی ملون، دانشگاه کلمسون و دانشگاه مینه سوتا با همکاری یه محقق ایرونی موفق به ایجاد روش جدیدی واسه حفظ و نگهداری اندامای اهدایی قبل از انجام عمل پیوند شدن.

به گزارش دیجیتال ترندز، یکی از چالشای کلی ای که پزشکان جلوی روشون قرار گرفته، سالم موندن عضو پیوندی تا زمان قرار گرفتن در بدن فرد دریافت کننده س.

عضو اهدایی پس از جدا شدن از بدن فرد اهدا کننده ممکنه به دلیل کمبود اکسیژن آسیب ببینه و هم اینکه نمیشه درباره درستی روند منجمد سازی انداما اطمینان ۱۰۰ درصدی داشت.

تو یه آمار تکون دهنده اومده که ۶۰ درصد از قلبا و ریه هایی که هرساله اهدا می شن، به همین دلایل نامبرده غیرقابل استفاده شده و دور انداخته می شن.

بخاطر این محققان در دانشگاه کارنگی ملون، دانشگاه کلمسون و دانشگاه مینه سوتا – با همکاری یه شرکت آزمایش فناوریای بیوتکنولوژی موفق به رسیدن به یه روش جدید شدن که می تونه در روند انجماد اعمال شه.

در این روش جدید اندامای منجمد شده به سرعت دوباره گرم شده تا آسیبی به اونا وارد نشه.

نوید منوچهر آبادی محقق فوق دکترا در دانشگاه کارنگی ملون که در این تحقیق جدید همکاری داشته اعلام کرد: این فوت وفن جدید که به وسیله من و همکارانم انجام شده فوت وفن “گرمایش نانویی” اسمشه. در این روش جدید مواد شیمیایی منجمد که با نانوذرات اکسید آهن ترکیب شده و با سیلیکون پوشش داده شدن، در دریچه های قلب و رگای خونی خوک تزریق شده و در محلول نیتروژن مایع در دمای منفی ۱۶۰ درجه سانتی گراد نگهداری شدن.

واسه روند ذوب، نمونه در داخل یه سیم پیچ الکترومغناطیسی که واسه تولید میدون مغناطیسی متناوب طراحی شده بود قرار گرفت. در نتیجه ذرات به سرعت به حرکت درآمده و به طور یکنواخت در درجه ۱۰۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد در هر دقیقه گرم شدن. این روند گرم شدن چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سریع تر از روشای گذشته.

منوچهر آبادی در ادامه اضافه کرد: ما با موفقیت تونستیم ذرات اکسید آهن رو پس از گرم شدن از روی نمونه پاک کنیم. با این حال قبل اینکه این روش جدید روی بیماران انجام گیرد نیازمند انجام آزمایشای بیشتر واسه حصول اطمینان از این روش هستیم.

با اینکه این روش هنوز در مراحل اولیه قرار داره اما در صورت گسترده شدن، می تونه تاثیر زیادی در دنیای پزشکی داشته باشه چون که براساس برآورده های گذشته، اگه فقط نصف تموم اندامایی که هرساله از بین می رن رو بشه مورد استفاده قرار داد، دیگه کسی واسه انجام عمل پیوند در لیست عمل پیوند نخواد موند.

منوچهرآبادی خاطر نشون کرد که این روش بسیار موثر واقع می شه و روزی محققان می تونیم با به کار گیری اون، اندامای بزرگتری مانند کبد و کلیه رو به آدما پیوند بزنن.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *