ابداع روشی نوین برای تشخیص افسردگی | بیماری

: ایجاد روشی نوین واسه تشخیص افسردگی

به گزارش گروه علمی ایرنا از بی بی سی، این آزمایش خون کمک می کنه تا واسه هر فرد گرفتار به افسردگی درمان مناسب در نظر گرفته شه.

‘ اوا ردی ‘ یکی از محققان اصلی این تحقیق میگه: این آزمایش مشابه اندازه گیری چربی خون یا قند بالا است و روانپزشکی رو وارد قرن بیست و یکم می کنه.

اینطوری تشخیص علمی افسردگی به همون صورتی که فشار خون بالا یا کلسترول بالا تشخیص داده می شه ممکن شده.

این تست رو در هر آزمایشگاهی میشه انجام داد و در واقع اندازه گیری ۹ مولکول RNA در خونه.

RNA مولکولایی هستن که رمزهای ژنتیکی DNA رو ترجمه و دستورالعملای اونو به صورت پیام منتقل می کنن.

دکتر ردی که ۱۶ سال واسه این آزمایش خون تحقیق کرده میگه: به باور اون خیلی از بیماریا تغییراتی در خون ایجاد می کنن که میشه از روی اونا به تشخیص مریضی رسید، یعنی مواد شیمیایی موجود در خون رو میشه به عنوان ‘ ردپای آسیب اعصاب’ (neurodegenerative fingerprint) در نظر گرفت.

افسردگی شایعترین مریضی روانپزشکیه و در دنیا بیشتر از ۳۵۰ میلیون نفر به اون گرفتار هستن

دکتر ردی میگه: چون عقیده داشتم افسردگی هم مانند بیماریای دیگه س با تحقیق روی حیوانات مولکولایی رو که وجود اونا در خون نشونه افسردگی باشه شناسایی کردم و بعد به دنبال مولکولای مشابه در آدم گشتم.

مطالعه روی حیوانات نشون داده بود ۲۶ ماده با استرس و بعضی ویژگیای ژنتیکی در رابطه هستن.

تحقیق دکتر ردی و همکارانش روی آدم نشون داد از میون این ۲۶ مولکول، ۹ مولکول در مبتلایان به افسردگی بالاتر از افراد سالمه.

*** تغییر در تشخیص بیماریای روانپزشکی

تا حالا تشخیص افسردگی فقط به صورت بالینی ممکن بوده، با مشاوره حضوری ( و هم سوال نامه)، خلق مریض آزمایش می شه و بعد یافته ها با یه سری از معیارهای مشخص تطبیق داده می شه.

*** علایم اصلی افسردگی

**احساس اندوه یا خلق پایین تقریبا هر روز

**از دست دادن علاقه یا توان لذت بردن از بیشتر فعالیتای زندگی روزمره

**خستگی و بی انرژی بودن

**احساس بی ارزش بودن یا احساس گناه شدید

**اشتغال ذهنی با فکر مرگ یا خودکشی

**کاهش توان فکر کردن و دقیق شدن و فوکوس کردن وسختی در اراده کردن

**پریشون حالی یا کندی روانی – حرکتی

**کم خوابی یا پرخوابی

**تغییر اشتها یا کاهش وزن

با این حال خیلی از بیماران ممکنه قادر نباشن حالات خود رو خوب توصیف کنن یا ممکنه در درک سوالا دچار مشکل باشن.

پس امکان داره مریضی تشخیص داده نشه یا در بعضی موارد تشخیص مریضی درست نباشه.

به گفته دیوید مور پرفسور طب پیشگیری که به همراه دکتر ردی این تحقیق رو در نشریه روانپزشکی کاربردی منتشر کردن، علایمی مانند خستگی و کم بودن انرژی، حال بد، خلق پایین و کاهش اشتها و اضطراب و بی خوابی که از علایم افسردگی هستن در بیماریای دیگه و هم اینکه دیگه بیماریای روانپزشکی مشترک هستن.

‘سلامت روان از صد سال پیش تغییری نکرده، یعنی بیماریا و مشکلات با علایم بالینی تشخیص داده می شن.’

با این حال مخصوصا در یکی دو سال گذشته جستجوی محققان واسه پیدا کردن نشونه های ژنتیکی و مولکولی در مبتلایان به یافته های بی سابقه ای در مورد بیماریای روانپزشکی از جمله افسردگی و کلیک اسکیزوفرنی رسیده و در نگاه به این بیماریا تحولی اساسی ایجاد کرده.

*** روش تحقیق

واسه این تحقیق ۳۲ مریض ۱۲ تا ۷۹ ساله گرفتار به افسردگی رو با ۳۲ فرد سالم در همون گروه سنی مقایسه کردن و دیدن ۹ مولکول جور واجور در خون این افراد فرق داره.

این افراد ۱۸ هفته تحت روان درمانی قرار گرفتن و این ۹ مولکول در کسائی که به درمان جواب داده بودن کاهش پیدا کرده بود اما در کسائی که به درمان جواب نداده بودن این مواد بازم بالا بود.

*** زنان بیشتر از مردان به افسردگی گرفتار می شن

دکتر مور میگه: الان میدونیم که دارو در درمان افسردگی موثره اما نه همیشه و میدونیم روان درمانی در درمان افسردگی خوبه اما نه همیشه.’

اما با اندازه گیری این ۹ مولکول هم میشه آزمایش کرد که روان درمانی واسه چه کسائی مناسبه و هم تشخیص داد چه کسائی در برابر دچار شدن به افسردگی قرار دارن.

از این رو این اولین آزمایشیه که به صورت عینی و قابل اندازه گیری سود مندی رفتار درمانی شناختی (Cognitive Behavioral Therapy) رو نشون داده.

محققان فکر می کنن چون افسردگی بیشتر قبل از بروز علایم فراموشی و پارکینسون ظاهر می شه اندازه گیری این مواد در خون می تونه به تشخیص خیلی زود این بیماریا هم کمک کنه.

دکتر ردی و تیم تحقیقاتی اش قبل از این آزمایش خونی رو واسه تشخیص افسردگی در نوجوانان ایجاد کرده بودن.

شروع افسردگی در اواخر دوره نوجوونی در ۲۵ درصد موارد دچار شدن اتفاق می افته و معمولا پیش آگهی بدتری از افسردگی بزرگسالان داره.

در قدم بعدی دکتر ردی می خواد این تست رو در جمعیت بزرگتری به آزمایش بزاره و بررسی کنه که از اون میشه در تشخیص بین افسردگی و مشکل دو قطبی (افسردگی – عاشقی) استفاده کرد یا نه.

جمع آوری: گروه ۷ گنج

.

منبع : ۷ganj.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *