ابداع روشی برای غربالگری سریع عفونت های باکتریایی | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : شنبه, ۱۶ تیر ۱۳۹۷ ۱۳:۲۳

محققان آمریکایی واسه تشخیص عفونتای کشنده باکتریایی خون روشی رو به وجود آوردن که دلیل تسریع درمان و در عین حال پیشگیری از بروز مقاومت آنتی بیوتیکی می شه.

 به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی دانشگاه استنفورد،این فناوری که تشکیل شده از یه بیوپرینتر و یه روش پیشرفته غربالگری و تشخیص باکتریه، می تونه علاوه بر تسریع سرعت تشخیص عفونتای باکتریایی خون موجب کاهش مصرف آنتی بیوتیک های ناجور هم بشه.

 

این پرینتر با پرتاب پالسای صوتی به نمونه خون مریض، قطرات خون فرد رو بر یه صفحه کاغذ قرار میده. بعد این چاپ رو با یه لیزر میشه اسکن کرد و رنگای نور درخشش شده از این صفحه، هر نوع سلول موجود در این قطرات رو نشون میده.

 

به گفته محققان الگوریتمای یاد گرفتن ماشینی که این نور رو موشکافی می کنن می تونن در عرض چند دقیقه وجود باکتری و چگونگی عکس العمل اون به آنتی بیوتیکا رو تشخیص بدن.

 

محققان درآزمایش الگوریتمای خود بر ۳۱ گونه باکتری که در محیط آزمایشگاه پرورش پیدا کرده بودن، فهمیدن که این الگوریتما می تونن درمان مناسب رو بطور متوسط با یه دقت ۹۸ درصدی پیشنهاد کنن.

 

اونا می گن، با انجام بعضی تنظیمات روی این سیستم میشه از اون واسه آزمایش بقیه مایعات بدن مانند بزاق، ادرار هم استفاده بشه و بقیه نشانگرهای بیولوژیکی مریضی رو تشخیص بده.

 

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *