ابداع راهکار جدیدی برای ساخت واکسن سرطان | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۰۱

: ایجاد راه حل جدیدی واسه ساخت واکسن سرطان

یافته های یه تحقیق راه حل جدیدی واسه ساخت واکسنایی ارائه میده که احتمال کشف و حمله به تومورها رو در بدن آدم زیاد می کنه.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی یورک الرت، محققان مرکز سرطان جورجیا در دانشگاه آگوستا در آمریکا که این تحقیق رو انجام دادن، پایه این راه حل رو واسه ساخت واکسن سرطان، افزایش یه وقتی عنوان کردن که یه سیتوکین (دسته ای از مولکولای پروتئینی محلول در آب) به نام IL2 در بدن باقی می مونه. 

 

IL2 یه مولکول در سیستم ایمنیه که مسئول تنظیم فعالیت بعضی گلبولای سفید خون به نام سلولای کشنده تی (killer T cells) است.

 

دکتر حسین سلطان از مرکز سرطان جورجیا که در این مطالعه همکاری داشت گفت: بعد از تزریق واکسنای پایه پپتیدی به موشای گرفتار به سرطان مشاهده کردیم که سیگنالینگ پایدار IL2، به اندازه زیادی موجب افزایش تعداد سلولای کشنده سرطان "تی" در سلولای سرطانی خاص (CD8 +) شد.

 

محققان در جریان آزمایشای خود هم اینکه متوجه افزایشی در توانایی سلولای "تی" واسه مقاومت در برابر فرار سلولای تومور از جواب ایمنی شدن که به وسیله پروتیینی به نام برنامه ریزی مرگ لیگاند ۱ (PD-L1) ایجاد می شه.خوب مشخص شده که پروتیین PD-L1 به وسیله سلولای تومور تولید می شه و به اونا اجازه میده تا از ویرون شدن به وسیله سلولای کشنده "تی" فرار کنن.

 

محققان خاطر نشون کردن که این یافته ها به شکل زیادی کارکرد ضد تومور واکسنای پایه پپتیدی رو در موشای حامل تومور تقویت می کنه.

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *