ابداع راهکاری برای کاهش آسیب عروق خونی ناشی از دیابت | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۳۵

: ایجاد راه حلی واسه کاهش آسیب عروق خونی به وجود اومده به وسیله دیابت

محققان علوم پزشکی به راه حلی دست پیدا کردن که قادر به درمان آسیب رگای خونی به وجود اومده به وسیله دیابته.

به گزارش  ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، آسیب عروق خونی یکی از مهمترین مشکلات جانبی دیابته. در افراد گرفتار به دیابت، سلولای لایه درون رگی (endothelial cells) و منابع تولید این سلولا آسیب می بینن.

 

لایه درون رگی لایه نازکی از سلول هاست که درون رگای خونی و لنفاوی رو می پوشونه. این لایه، خون یا مایع لنف رو از سطح زیرین و مجرای درون رگ جدا می کنه.

 

تحقیقات نشون میده سطح آنزیمی به نام PDIA1 در افراد گرفتار به دیابت کم میشه.

 

این آنزیم در تولید عروق خونی نوین نقش داره. این مطالعه هم اینکه نشون میده در افراد گرفتار به دیابت فعالیت یه عامل مهم در خون به نام Drp1 که در تقسیم سلولی نقش داره و به وسیله PDIA1 تنظیم می شه هم زیاد می شه. این نبود تعادل، چرخه ای خراب بوجود می آورد و دلیل تولید اکسیژن واکنشی به وسیله میتوکندری (موتورخانه سلول) می شه. در نتیجه این چرخه خراب، چسب بیولوژیکی که سلولای لایه ردون رگی رو به هم وصل کرده، از بین میره. این روند دلیل نشتی رگ و ایجاد التهاب می شه.

 

محققان کالج پزشکی جورجیا در آمریکا می گن که این نتیجه کار علمی در ایجاد درمانای موثر و راهکارهای نوین واسه درمان آسیب رگای خونی به وجود اومده به وسیله دیابت موثره. تعادل PDIA1 و Drp1 و کاهش استرس اکسیداتیو از جمله راهکارهای محققان واسه درمان این آسیب هستن.

 

دیابت به دلیل ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ایه که به وسیله لوزالمعده تولید می شه و نقش اون به کار گیری قند به عنوان بزرگ ترین منبع انرژی بدن است. قند خون بالا کم کم به همه ارگانای بدن تاثیر میذاره و منتهی به بیماریای قلبی، سکته مغزی، مشکل کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونتای منتهی به مشکل عضو می شه. الان بیشتر از ۴۲۲ میلیون نفر در سراسر جهان گرفتار دیابت هستن و این آمار ظرف ۲۰ سال آینده، به بیشتر از دو برابر افزایش پیدا می کنه.

یافته های این مطالعه در نشریه Cell Reports منتشر شده.

 

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *