ابتلای ۷۸ نفر به HIV در یک روستا | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۶

رئیس اداره بهزیستی چابهار از وجود ۱۵۰۰ کارتن خواب زن و مرد در این منطقه خبر داد.

 به گزارش ایلنا ؛حسن تاوانه، رئیس اداره بهزیستی چابهار در مورد آسیبای اجتماعی در این منطقه بیان داشت: در این منطقه تقریبا ۱۵۰۰ کارتن خواب زن و مرد هستن که این آمار به شکل ثابت نبوده و متغیره.

 

اون تاکید کرد که مهاجرپذیر بودن چابهار، آب وهوای خوب و وجود شغلای کاذب در منطقه موجب بالارفتن مهاجرت به این منطقه شده و بخاطر این از سراسر کشور به این منطقه مهاجرت صورت میگیره.

 

تاوانه در مورد آمار کودکانی که در این مناطق اعتیاد دارن، بیان داشت: آمار کودکان گرفتار به اعتیاد بین ۲۰ تا۳۰ کودکه که اکثرا از شهرستانای همجوار مثل ایرانشهر، دلگان و بزمان هستن، البته این آمار هم به شکل ثابت نیس.

 

اون در جواب به این سوال که در این مناطق مراکزی واسه درمان این کودکان هست یا خیر؟ گفت: در مورد مراکز درمان اعتیاد هم باید به این نکته اشاره کنم که هیچ مرکز درمان اعتیاد کودکان در چابهار موجود نیس، واقعا این مرکز در استان سیستان بلوچستان تازگیا راه اندازی شده و چابهار بدون اون هستش؛ اما با در نظر گرفتن رشد و پیشرفت سواحل مکران شدیدا به اون نیاز داریم.

 

رئیس اداره بهزیستی چابهار در مورد وجود دهاتی در این منطقه که آمار تقریبا بالایی از دچار شدن به HIV در اون هست، بیان داشت: در یکی از روستاهای این منطقه به نام درگز آمار دچار شدن بالای ۷۸ نفر تایید شده؛ البته بهتر بود این آمار از راه مرکز بهداشت شهرستان رسما اعلام می شد، اما شاید توجه کاری اونا بدلیل توریستی بودن شهرستان و پنهونی بودن این دست اطلاعات آماریه، آمار کلی دچار شدن به HIV در شهرستان چابهار هم تقریبا ۳۰۰ نفره.

 

تاوانه در ادامه گفت: اداره بهزیستی واسه پیشگیری از گسترش HIV در منطقه درخواست کرده که اقدامات توافقی با نهادهای مسئول انجام شه، اما کارشناسان مرکز بهداشت شهرستان واسه ثبت اطلاعات مشخصات سجلی و هویت در سامانه بهزیستی کشور مدت یکسال جوابگو نبودن، تازگیا شبکه بهداشت شهرستان اعلام کرده که دادن اون به شرط موافقت مسئولان بالادست استانیه.

 

رئیس اداره بهزیستی چابهار در ادامه گفت: با پیگیریای بعمل اومده، پخش کیتا، تست HIV در مددسراهای اضطراری، شلتر مرکز گذری کاهش آسیب (DIC) عملی شده، هم اینکه در جلسه هفته هم شبکه بهداشت واسه دادن کیتای تست اعلام آمادگی کرد، حال باید دید که چی می شه.

 

رئیس اداره بهزیستی چابهار در آخر تاکید کرد: امیدوارم مسئولان کشوری با در نظر گرفتن آمار بالای آسیبای اجتماعی واسه حل معضلات و پیشرفت سواحل مکران کاری بکنن.

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *