ابتلای ۳۳ نفر به تب کنگو در کشور/آخرین آمار فوتی ها | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۳۱

: ابتلای ۳۳ نفر به تب کنگو در کشور/آخرین آمار فوتیا

رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت، از ابتلای ۳۳نفر در کشور به تب کریمه کنگو خبر داد.

به گزارش مهر، محمدمهدی انگار، گفت: در شهرستان ثلاث باباجانی که یکی از کانونای زلزله غرب کشور در آبان ماه سال گذشته بوده، دو نفر که زن و شوهر بودن به مریضی تب کریمه کنگو گرفتار شدن که حال عمومی اونا پس از اقدامات درمانی انجام شده، رو به بهبوده.
ایشون اضافه کرد: تیم کارشناسی وزارت بهداشت در منطقه ثلالث باباجانی حاضر شدن تا وضعیت داما و کشتارگاهای اون منطقه رو بررسی کنن.
انگار گفت: از اول سال جاری تا کنون، ۳۳ نفر در کشور به مریضی تب کریمه کنگو گرفتار شدن که سه نفر از اونا که دارای مریضی زمینه ای بودن، جون خود رو از دست دادن. یکی از اونا یه فرد ۷۲ ساله در استان هرمزگان بود که دارای مریضی خونی بود.
رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت درخصوص راه های انتقال مریضی تب کریمه کنگو، گفت: این مریضی از سه راه می تونه به آدم منتقل شه. یکی، تماس نزدیک با دامه و اگه کنه روی بدن دام، آدم رو مورد گزش بذاره، ممکنه فرد به این مریضی گرفتار شه و نباید از یاد ببرم که در دام علامتی موجود نیس که مشخص باشه دام آلوده به ویروسه یا خیر.
انگار راه دوم انتقال مریضی تب کریمه کنگو رو ذبح حیوان و تماس با ترشحات آلوده امعا و احشا و خون حیوان گفت و اضافه کرد: در زمان ذبح حیوان و پاک کردن گوشت تازه حیوان، ممکنه فرد در برابر دچار شدن به مریضی تب کریمه کنگو قرار داشته باشه. آدمایی که در کشتارگاها کار می کنن، واسه این منظور آموزشای لازم رو می بینن و گوشت حیوانات ذبح شده در کشتارگاها، تا ۲۴ ساعت تو یه فضای مخصوص نگهداری می شه تا اگه ویروسی در بدن دام ذبح شده هست، در این فضا از بین بره. احتمال انتقال ویروس تب کریمه کنگو از گوشت ذبح شده در کشتارگاها، بسیار پایینه.
: گوسفندی که در کنار جاده و خیابونا ذبح شه، می تونه فرد ذبح کننده و فردی که با لاشه گوسفند، بز و گاو تماس داشته رو در برابر دچار شدن به مریضی تب کریمه کنگو بذاره.
رئیس مرکز مدیریت بیماریای واگیر وزارت بهداشت از تماس با افراد گرفتار به تب کریمه کنگو به عنوان سومین راه انتقال این مریضی یاد کرد و اضافه کرد: مواردی وجود داشته که دکتر، پرستار و آدمایی که با خون و ترشحات بیماران گرفتار به تب کریمه کنگو در رابطه بودن، به این مریضی گرفتار شدن.
انگار در مورد علائم مریضی تب کریمه کنگو، گفت: بروز مریضی تب کریمه کنگو با تب، سردرد، درد بدن، علائم گوارشی مانند استفراغ، اسهال و درد گلو همراه س و به مرور که وارد مراحل پیشرفته می شه، ممکنه بیماران، دچار علائم زردی و خونریزی از دهن، لثه، بینی، دستگاه گوارش، تناسلی و ادرار شن.
ایشون در آخر، تاکید کرد: همه بیماران گرفتار به تب کریمه کنگو در بیمارستانا در محیط منزوی نگهداری و درمان می شن و تحت درمان دارویی قرار می گیرن.

 

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *