ابتلای مکرر به آدنوویروس ۳۶ می تواند عامل چاقی باشد & | بیماری

: ابتلای تکراری به آدنوویروس ۳۶ می تونه عامل چاقی باشه

محققان علوم پزشکی اعلام کردن که یافته های بررسیای اونا نشون داده که ، آدنوویروس ۳۶ (adenovirus 36) که عامل موارد زیادی از سرماخوردگی های عادیه می تونه باعث بروز چاقی شه.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، بیشتر از ۵۷ سروتیپ از آدنوویروسا در بدن آدم دیده شده که عامل بعضی از عفونتهای تنفسی و گوارشی در آدم هستن. این گروه مسئول ۵ تا دو درصد عفونتهای تنفسی کودکان وبسیاری از موارد سرماخوردگی بزرگسالان هستن.

هرچند هممون سرفه، عطسه و آبریزش بینی رو وابسته به سرما خوردگی میدونیم اما چاقی هم می تونه به سرماخوردگی وابسته باشه.

کارشناسان در کنگره چاقی اروپا در ˈسوفیاˈ واقع در بلغارستان اعلام کردن: افزایش چاقی در ۳۰ سال گذشته با کشف آدنو ویروس ۳۶ همراه بوده.

آدنو ویروس ۳۶ بسیار عفونیه و می تونین سرفه های ناچیز و سرماخوردگی بسازه.

محققان با آزمایش روی حیوانات و تزریق این ویروس به اونا فهمیدن که این حیوانات با وجود اینکه تغییری در اندازه غذای مصرفی اونا ایجاد نشده بود اما اضافه وزن پیدا کردن.

محققان می گن، این ویروس راه خود رو به سلولای چربی پیدا می کنه و به اونا دستور میده که زیادتر از اندازه عادی چربی ذخیره کنن.

به گفته محققان ، این ویروس هم اینکه به سلولای بنیادی دستور میده که به سلولای چربی تبدیل شن.

محققان هم اینکه فهمیدن که احتمال آلوده شدن نوجوانان دارای اضافه وزن و چاقی نسبت به هم سن و سالان لاغر خود به این ویروس دو و نیم برابر بیشتر بوده.

آدنو ویروسا اولین بار در سال ۱۹۵۳ از کشت سلولی آدنوئید آدم جدا ستزی شدن. از اون به بعد حدود ۱۰۰ سروتیپ از اونا شناخته شد که ۴۷ سروتیپ اون موجب مریضی در آدم می شه.

همه سروتیپای انسانی ، تو یه جنس در خونواده آدنوویروئیده قرار گرفتن. آدنو ویروسا به زیر گروه های جور واجور تقسیم بندی می شن که اعضاء هر زیر گروه شباهت زیادی نسبت به هم دارن.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *