ابتلای جنین به سندروم داون با برخی عوامل مهم | بیماری

: ابتلای جنین به سندروم داون با بعضی عوامل مهم

: سندروم داون چیجوری قابل تشخیص هستش به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی با انجام سونوگرافی و آزمایشات جور واجور می تونیم این آسیب شناسایی کنیم اما چه زوجینی بیشتر در خطر دچار شدن به این سندروم قرار دارندسن بالا ،سابقه خانوادگی و ازدواجای فامیلی نقش مهمی در ایجاد سندروم داون در جنین دارن.

نوش آفرین ستاری متخصص زنان،گفت: سندرم داون یه مریضی ژنتیکی است که به دلیل حضور تموم یا بخشی از یه کروموزوم اضافی در جفت کروموزوم ۲۱ و از تقسیم نادرست سلولی به وجود میاد.

ایشون در مورد بعضی از علائم شایع سندروم ادامه داد: این مریضی دارای علایم جور واجور از جمله ناهنجاریای کلی و یا ناچیز در ساختار یا کارکرد ارگانا هستش.

این متخصص زنان درباره عواملی که منتهی به بروز ناهنجاریای کروموزمی می شن، گفت: خطر بروز سندروم داون به صورت تصادفی در همه زنان باردار وجود داشته اما با بالا رفتن سن مادر، احتمال وقوع اون زیاد می شه و پس گسترش این موضوع در مادران بالای ۳۵ سال و مخصوصا سن چهل سالگی بیشتر می شه.

ایشون اضافه کرد: سابقه خانوادگی و ازدواجای فامیلی تاثیر چندانی در وقوع سندروم دوان نداشته اما وجود یه بچه با مشکلات کروموزومی احتمال این مشکل رو در نوزادان دیگه دوبرابر می کنه.

ایشون با اشاره به اینکه آزمایشاتی واسه تشخیص مشکلات کروموزومی هست، گفت: انجام غربالگری ناهنجاری جنین که فقط اندازه خطر رو نشون میده در سه ماهه اول یعنی بین ۱۱ تا ۱۳ هفتگی بارداری از راه یه تست ترکیبی شامل آزمایش DNA خون مادر و سونوگرافی NT(دریافت مایع از پشت گردن جنین) انجام می شه.

ستاری با اشاره به اینکه تست مشکوک غربالگری لازمه  انجام آزمایشات پیشرفته ایه، گفت: اگه تست غربالگری  مثبت گزارش شه و احتمال سندروم داون وجود داشته باشه، در این صورت انجام تستای تشخیصی CVS(نمونه ورداری از مایع جفت) یا آمنیوسنتز به خاطر تشخیص قطعی انجام می شه.

ستاری یادآورشد:  پیشنهاد می شه تا زنان در سنای بالا مبادرت به بارداری نکنن  و در صورت وقوع بارداری، واسه تست غربالگری دست به کار شن چون که اینطور روشای تشخیصی،  می تونه تاثیر زیادی در کاهش احتمال تولد نوزاد گرفتار به سندروم داون داشته باشه.

الودکتر

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *