ابتلای بیش از یک میلیارد نفر به فشارخون بالا در جهان | بیماری

: ابتلای بیشتر از یه میلیارد نفر به فشارخون بالا در جهان

: تعداد مبتلایان به فشارخون بالا طی ۴۰ سال در سراسر جهان به بیشتر از یه میلیارد و ۱۰۰ میلیون نفر رسیده.
کارشناسان با بیان اینکه تعداد مبتلایان به فشارخون بالا تقریبا دو برابر شده اعلام داشتن: این مریضی در کشورای فقیرتر بیشتر شایع شده.
در این بررسی اطلاعات مربوط به فشارخون مردمِ خیلی از کشورها در فاصله سالای ۱۹۷۵تا ۲۰۱۵ مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص شد که تعداد مبتلایان در کشورای پولدار کاهش زیادی داشته اما در کشورای فقیرتر زیاد شده.
محققان هم اینکه اعلام داشتن: این افزایش در کشورای آفریقایی و جنوب آسیا به طور خاص چشمگیرتر بوده و می تونه تا حدودی از نبود تغذیه مناسب در دوران کودکی ناشی شه.
فشارخون بالا موجب می شه فشار مضاعفی به رگای خونی و بخشای اصلی مثل قلب، مغز و کلیه ها وارد شه. فشارخون بالا دلیل اصلی مریضیای قلبی – عروقی در دنیاس که خطر دچار شدن به سکته مغزی و قلبی رو داره و برآورد شده که عامل هفت میلیون و ۵۰۰ هزار مورد مرگ و میر هرساله در سراسر دنیاس.
سازمان جهانی بهداشت (WHO) با همکاری صدها محقق بین المللی به آزمایش فشارخون نزدیک به ۲۰ میلیون نفر پرداختن. در میان کشورای اروپایی، انگلیس پایین ترین سهم تعداد مبتلایان به فشارخون بالا رو در سال ۲۰۱۵ به خود اختصاص داده. هم اینکه کره جنوبی، آمریکا و کانادا پایین ترین اندازه فشارخون بالا رو در جهان دارن.
به گزارش روزنامه گاردین، بیشتر از نصف بزرگسالان گرفتار به فشارخون بالا در جهان در سال ۲۰۱۵ ساکن کشورای آسیایی بودن. حدود ۲۲۶ میلیون نفر در چین دچار این مریضی هستن و ۲۰۰ میلیون هندی هم فشارخون بالا دارن.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *