متن کامل پایان نامه کارشناسی ارشد

عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی ارتباط بین نسبت های مرتبط با قیمت معاملاتی

قسمتی از متن پایان نامه :

ضریب قیمت به سود (P/E)[1]

P/E  عبارت اختصاری برای نسبت قیمت سهم به سود هر سهم (EPS) یک شرکت می باشد. طبق تعریف ضریب P/E، صورت کسر بهای ارزش ویژه هر سهم و مخرج کسر سود هر سهم – به عنوان معیار سود آوری ارزش ویژه – می باشد، برای تعیین قیمت معمولا از قیمت بازار هر سهم بهره گیری می گردد. بعضی مواقع نیز از میانگین قیمت سهم طی سال بهره گیری می گردد. برای سود هر سهم (EPS) نیز می توان از ارقام متفاوتی بهره گیری نمود.

از قبیل سود هر سهم سال مالی گذشته، پیش بینی سود هر سهم سال جاری، سود هر سهم سال آینده، سود تقلیل یافته هر سهم و سود اولیه هر سهم.

روش های متفاوت محاسبه ضریب P/E که به عنوان بزرگترین مشگل ضریب P/E دانسته می گردد، موجب اختلاف هایی در کاربرد ضریب P/E می گردد، هرچند که تفاوت اساسی بین این روش ها وجود ندارد. البته مهم می باشد که بدانیم سود هر سهم سال مالی گذشته به هر حال جزء اطلاعات تاریخی واقعی می باشد، حال آن که گونه های دیگر سود هر سهم بر مبنای بر آورد تحلیل گر محاسبه می گردد و ممکن می باشد صحیح و دقیق نباشد.

از دیدگاه نظری، P/E بیانگر آن می باشد که سرمایه گذاران برای هر ریال سود چه مبلغ می خواهند بپردازند و یا به بیانی دیگر ارزش هر ریال سود شرکت چقدر می باشد، به دلیل به آن مضرب سهم نیز گفته می گردد. به بیانی دیگر،ضریب P/E معادل بیست، دلالت بر این دارد که سرمایه گذاران حاضرند 20 ریال به ازای هر ریال سودی که شرکت ایجاد می کند، بپردازند (داموداران، 1996). سرمایه گذاران از ضریب P/E در تصمیمات خرید و فروش سهام بهره گیری می نمایند. از آنجا که سرمایه گذاران فکر می کنند قیمت سهام منعکس کننده ارزش ذاتی شرکت می باشد و نیز رشدهای آینده در قیمت لحاظ شده می باشد پس، ضریب P/E فراتر از یک معیار عملکرد گذشته به شمار می آید و انتظارات بازار را نسبت به رشد آینده شرکت منعکس می کند. P/E معیار منعکس کننده درجه خوش بینی یا بدبینی بازار نسبت به دور نمای رشد شرکت می باشد (فرناندز[2]،2002 ). روش ها و مدل های مختلف محاسبه و برآورد ضریب P/E نشان می دهد که سود هرسهم سال آتی، نرح ریسک شرکت ، انتظارات رشد سود و درصد اندوخته کردن سود از عوامل تعیین کننده و اثر گذار بر ضریب P/E می باشند. به سخن دیگر P/E تابعی از متغییرهای فوق الذکر می یاشد.

[1] .price to earning

[2] .Fernadez

سوالات یا اهداف این پایان نامه : 

اولین مرحله در انجام هر پژوهش علمی، تعیین هدف آن پژوهش می باشد. برای تحقیقاتی که در زمینه بورس اوراق بهادار انجام می شوند، هدف اصلی کمک به فعالان بورس اعم از نهاده های مالی، مدیران شرکتها، ناظران سیستم های اقتصادی و سرمایه گذاران عادی برای کسب آگاهی از وجود عوامل مختلف موثر بر بازده، علل بروز و نحوه مدیریت آن می باشد.

در این پژوهش در صد مطالعه این موضوع هستیم که ارتباط بین نسبتهای قیمت معاملاتی هر سهم به سود هر سهم، قیمت معاملاتی هر سهم به ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام به ازای هر سهم، قیمت معاملاتی هر سهم به فروش به ازای هر سهم، قیمت معاملاتی هر سهم به جریان نقدی عملیاتی هر سهم و ارزش تشکیلات به سود قبل از بهره، مالیات و استهلاک را با بازده سهام در بورس تهران مورد مطالعه قرار دهیم و چگونگی این روابط را تجزیه و تحلیل کنیم و ابهام وجود روابط بین عوامل با بازده سهام شرکتهای سیمان و انتظارات سرمایه گذاران از این عوامل در بورس را برطرف سازیم و در نهایت ایجاد مدلهایی به گونه معقول برای کارایی ضرایب قیمت در تعیین بازده سهام شرکتهای پذیرفته شده (صنعت سیمان).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : ارزیابی ارتباط بین نسبت های مرتبط با قیمت معاملاتی  با فرمت ورد